Albert Brnčal

Albert Brnčal

albert brncalAlbert Brnčal sa narodil 2. marca 1919 v Spišských Tomášovciach a študoval Učiteľský ústav v Spišskej Novej Vsi. Už počas štúdia absolvoval niekoľko pobytov vo Francúzsku či Anglicku, plynulo rozprával po nemecky a anglicky a často navštevoval Tatry či iné pohoria, kde sa mohol venovať svojej obľube – horolezectvu.

Ešte pred vojnou si pripísal spolu s Alexandrom Hubom a Ervínom Leschinským zaujímavý “skalp” v podobe prvovýstupu na skalu Tomášovského výhľadu. Stalo sa tak 8. októbra 1938.

Tomasovsky vyhlad 1932
Pohľad na skalu Tomášovského výhľadu z roku 1932 (zdroj: súkromný archív)

Počas druhej svetovej vojny sa zúčastnil Slovenského národného povstania a po bojoch pri Malých Uherciach, kde utrpel zranenie tváre, viedol aj viedol partizánsku skupinu Stalin. Za zásluhy v partizánskych bojoch bol vyznamenaný Vojnovým krížom 1939 a 6. októbra bol generálom Ludvíkom Svobodom vyznamenaný Čs. medailou za chrabrosť. V roku 1947 mu bol priznaný charakter čs. partizána podľa Zák. č. 34/1946 a 1. januára 1948 bol povýšený do hodnosti nadporučík letectva v zálohe.

V povojnovom období pôsobil ako riaditeľ na Baťovej škole práce a počas tohto obdobia napísal aj Turistického sprievodcu po Hornej Nitre. Po pôsobení na Baťovej škole odišiel Albert Brnčal do Tatier, kde patril k najaktívnejším Slovákom čo sa lezenia týka.

To sa mu stalo aj osudným, keď ho 1. augusta 1950 zasiahla ako inštruktora horolezeckého kurzu padajúca skala pod Jastrabím sedlom v Malej Zmrzlej doline.

Väčšina z vás určite vie, že v tejto oblasti sa nachádza chata, ktorá po jeho smrti zmenila názov z Fridrichovej chaty na Brnčalovu chatu. Tento názov si niesla štyri desaťročia a až v roku 1992 jej bolo prinavrátené meno Chata pri Zelenom plese. Stalo sa tak po tlaku verejnosti, nakoľko mnohým ľuďom prekážalo pôsobenie Alberta Brnčala v zjednotenej socialistickej telovýchove. Niektorí však aj dnes používajú názov “Brnčalka”.

Po Albertovi Brnčalovi je pomenovaný Brnčalov pilier. Ten sa nachádza vo východnej stene Ľadového štítu, ktorý zdolal touto novou cestou v júni 1946 spolu s R. Horníčkom.

Chata pri Zelenom plese Turistik und Alpinismus Kesmark 1925
Chata pri Zelenom plese v roku 1925 (zdroj: súkromný archív)
Chata pri Zelenom plese Tatran cca 1950
Brnčalka v polovici 20. storočia (zdroj: súkromný archív)
Chata pri Zelenom plese 1970 E Bratislava
Brnčalka v roku 1970 (zdroj: súkromný archív)

Zdroje: 
BRNČAL Albert: Turistický sprievodca po Hornej Nitre
PETRÍK Ján: Spišská tragédia, Matica slovenská 1999
BOHUŠ Ivan: Od A po Z o názvoch Vysokých Tatier

Andrej Zajaček

Spoluautor stránky, zberateľ pohľadníc s tatranskou a malofatranskou tematikou a milovník turistiky, ktorej históriu sa snaží mapovať.

Pozrieť články

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *