V dnešnom článku si predstavíme Hotel Carpathia, známy aj ako Penzión Karpatia, významný historický objekt Vysokých Tatier, ktorého príbeh odráža vznik jednej z tatranských osád a je spojený s dramatickými udalosťami vojnového obdobia.
Založenie a prvé roky

Základom osady Tatranská Lesná, ktorá vznikla nad Cestou slobody v katastri obce Stará Lesná, bol práve Hotel Carpathia. Jeho výstavbu inicioval hostinský z Matejoviec, Ármin Eichner, pre priateľov a deti známy aj ako Armín-báči. Budova bola postavená na pravom brehu Studeného potoka vďaka stavebným prácam Júliusa Marcsána z Popradu. Zariadenie dodala kežmarská firma J. Hartmann a synovia, zatiaľ čo nábytok pochádzal od stolára Patakyho z Popradu-Veľkej.
Hotel bol slávnostne otvorený 15. decembra 1928. Pôvodne ponúkal 10 dvojposteľových a 18 jednoposteľových izieb a na druhom poschodí sa nachádzali dve spoločné nocľahárne, ktoré často využívali členovia Turistického spolku Priateľov prírody z Matejoviec.

Tragédia arizácie a vojnové roky
Keďže Eichner bol židovského pôvodu, pred druhou svetovou vojnou jeho majetok podliehal arizácii podľa zákonov tzv. Židovského kódexu z roku 1941. Bol si teda vedomý hrozby, že jeho majetok (a teda aj Carpathia) skončí v rukách prívržencov režimu, gardistov či nacizovaých Nemcov, ktorých bolo na Spiši v tom období mnoho. Požiadal preto svojho známeho, Štefana Zamkovského, aby sa stal formálnym arizátorom. Eichner dúfal, že týmto krokom ochráni hotel pred nedôveryhodnými osobami a zabezpečí jeho prevádzku pod rodinným vedením aj na ďalšie roky.
Štefan Zamkovský, známy tatranský horolezec, chatár či záchranár, no jednoducho – vášnivý milovník Tatier, spočiatku váhal. Mal totiž dostatok starostí so stavbou svojej vlastnej chaty, ktorá dnes nesie jeho meno, a penzión v osade Tatranská Lesná ho nelákal – preferoval výšiny hôr pred administratívou a prevádzkovaním podobných objektov nižšie v osadách. Napriek tomu po naliehaní Eichnera, ktorý ho ubezpečil, že rodina bude hotel naďalej riadiť a on bude majiteľom iba na papieri, súhlasil.
Eichner bol spolu s rodinou však deportovaný do koncentračného tábora Wieliczka, kde v roku 1942 zomrel. Zamkovský sa tak ocitol v komplikovanej situácii. Verejnosť, ktorá často nepoznala detaily udalostí, ho označovala za „ziskuchtivého arizátora“. Tieto tvrdenia sú však podľa viacerých svedectiev nespravodlivé. Je veľmi náročné iba z rozprávania iných vyhodnotiť, ktorá verzia je pravdivá a asi sa už ani neobjaví fakt, ktorý by jednu či druhú verziu definitívne potvrdil respektíve vyvrátil.
Cítim však potrebu spomenúť, že mám prečítané stovky článkov z dobovej tlače, stovky strán kníh a mnoho rozhovorov, kde Štefana Zamkovského aj významné osobnosti z oblasti turistiky opisujú, ako čestného človeka priateľskej povahy, ktorý neváhal pomôcť v hocijakej situácii. Riskoval veľa aj počas vojny, keď Zamkovského chata slúžila ako útočisko pre množstvo ľudí, ktorí sa museli skrývať pred Nemcami.
O tom, že situácia bola dosť komplikovaná, hovorí aj chaotické menovanie majiteľa hotela v rôznych časopisoch či zoznamoch ubytovacích zariadení a telefónnych čísel. Ako vidieť v novinách Národnie noviny z roku 1942, za majiteľa bol označený Štefan Zamkovský, no ešte v roku 1943 nájdeme dokumenty, kde je za majiteľa a správcu označený Armin Eichner.
Obdobie po vojne
Po skončení vojny bol hotel značne poškodený a sprístupnený až 20. júla 1946. Zdá sa, že sa na istý čas dostala k spravovaniu Eichnerova rodina, pretože medzi menami majiteľov som našiel v roku 1948 pani Helenu Faltinovú ako majiteľku a Ivana Faltina ako správcu. Ako som ďalej pátral, zistil som, že Helena Faltinová sa za slobodna volala Eichnerová a narodená bola v roku 1909, išlo teda o dcéru Armina Eichnera. Potvrdilo sa to žiadosťou v Súdnom ústrednom oznamovateľovi z roku 1947, kde je spomenutá ako majiteľka penziónu v Starej Lesnej. Bohužiaľ v smutnom kontexte, žiadala o vydanie dedičského svedectva v pozostalostnej veci po nebohých súrodencoch – bratovi Pavlovi a sestre Jolane.
Keď neskôr v krajine prebiehalo znárodňovanie majetkov, z hotela sa stala odborárska zotavovňa Karpatia. Nepoznám mená jednotlivých správcov, no dlhé obdobie ním bol pán Ján Čech. V istom čase Karpatia upadla a prestala slúžiť verejnosti, až v 90. rokoch sa opäť otvorila ako turistické ubytovanie, no zdá sa, že nie nadlho. V 1995 bola súčasťou hotelovej siete spoločnosti SOREA. V roku 2015 ešte slúžila verejnosti na ubytovanie, no v súčasnosti tento historický objekt chátra.
Ak disponujete ďalšími informáciami, kontaktujte nás prosím na mailovej adrese info@pomehore.sk.
Zdroje: Slovenský východ, Telefónny soznam Slovenskej republiky, Hotely v Československej republike, Hlas oslobodených, Živnostenské Noviny, Soznam telefonných ústrední, hovorní a účastníkov Slovenskej republiky, Národnie noviny, Tatranský dvojtýždenník, Průvodce po Československé republice, Národná obroda, Slovák
Dobrý večer, po r.1948 v rámci ROH vznikla s určením na rekreáciu pracujúcich Zdravá generácia, ktorá prevádzkovala všetky zotavovne na Slovensku, neskoršie premenovaná na Slovenskú správu rekreačnej starostlivosti, so sídlom v Bratislave, podliehajúcej riaditeľstvu pre celé ČSR v Prahe.
Karpátia bola depandance zotavovne ROH Jánošík, teraz po vrátení v reštitúciii Penzión Erika. Pred Jánom Čechom tam bol správcom cca 12 rokov Ing.Štefan Leskovjanský ktorý bol potom predsedom MsÚ Vysoké Tatry, po J.Čechovi krátko do reštitúcie Jánošíka Ing.Karol Bresler. Vtedy došlo aj k prenajatiu Karpátie, ktorá zostala majetkom Jednotného majetkového fondu odborových zväzov. Rodina,ktorá ju prevádzkovala najmä po začatí Kovidu ju vrátila a odvtedy je viac pokusov ju napr.predať, ak sa už tak nestalo.
Zaujímavosť: za Karpátiou bolo v 60-tych rokoch vybudovaných 36 chatiek, slúžiacich pre odborársky Autoturist, kde sa organizovala autoturistika 4 dni vo V.Tatrách, 3 dni v Lipt.Jáne a 3 dni v Kremnici. Stravovanie bolo v Karpátii.
Chatky tam už 30 rokov chátrajú.
Skvelé, ďakujeme veľmi pekne za doplnenie vzácnych informácii.