József Mihalik

József Mihalik

Mihalik Jozsef portret
Mihalik József portrét

József Mihalik, historik, učiteľ na rôznych školách, riaditeľ umelecko-historického múzea, neskôr ministerský komisár košických a šarišských múzeí, inšpektor uhorských múzeí, ale aj člen Akadémie vied a od roku 1914 za vedecké zásluhy aj šľachtic.

Aj tak by sa dal predstaviť syn železničného úradníka Adolfa Mihalika a Márie Zányiovej, narodený 25. októbra 1860 v Hernádszurdoku, uhorskej obci vzdialenej asi 30 km od Košíc.

Okrem vyššie spomínaného, József Mihalik bol aj milovníkom turistiky a počas pôsobenia v Liptovskom Mikuláši bol predsedom Liptovskej sekcie Uhorského Karpatského spolku. Za jeho pôsobenia sa vybudovalo množstvo chodníkov a oddychových miest, najmä v okolí Kriváňa.

Od roku 1881 bol redaktorom novín Tátravidéki Hirádó a do známeho časopisu Turisták Lapja či do ročeniek Uhorského Karpatského spolku prispieval veľmi často historickými, archeologickými či umenovednými článkami.

Všetkého bol zbavený po páde Uhorska v rokoch 1918 a 1919, no Mihalikovo sedlo v Tatrách stále nájdete. Mihalik-horhos či Mihalik-Joch je maďarské resp. nemecké pomenovanie pre Furkotské sedlo. K pomenovaniu došlo v roku 1894 na podnet Uhorského Karpatského spolku.

József Mihalik zomrel 2. marca 1925 v Budapešti.

Furkotske sedlo Jan Otcenasek
Furkotské sedlo (zdroj: Jan Otčenášek)

Zdroje:
Vasárnapi Újság
Kempelen Béla: Magyar nemes családok
Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái

Andrej Zajaček

Spoluautor stránky, zberateľ pohľadníc s tatranskou a malofatranskou tematikou a milovník turistiky, ktorej históriu sa snaží mapovať.

Pozrieť články

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *