brchel cover

Luboš Brchel

Brchel Lubos portretĎalšou tatranskou osobnosťou, ktorú si predstavíme na našom webe je legendárny športovec a zároveň aj vysokohorský fotograf, Luboš Brchel.

Narodil sa 7. marca 1920 v Kladne do rodiny úspešného kladenského obchodníka Františka (1885-1968). Luboš chcel v otcových šľapajách pokračovať a vyštudoval preto obchodnú akadémiu v Prahe, kde po škole chvíľu aj pracoval, no v rokoch 1939-40 a 1945-48 pokračoval v otcovej firme v Kladne.
Vojnové obdobie v rokoch 1940 až 1945 strávil ako zamestnanec v rôznych obchodných domoch, napríklad aj v Innsbrucku.

Po vojne vtedajší režim ich rodinný podnik znárodnil a Luboš sa vybral na Slovensko, kde v rokoch 1949 až 1980 pracoval ako referent materiálno-technického zásobovania na správe TANAPu v Tatranskej Lomnici.

Ako je o Lubošovi Brchelovi známe, bol veľmi dobrým lyžiarom a v roku 1948 sa zúčastnil zimnej  olympiády vo švajčiarskom St. Moritzi, kde obsadil 9. miesto v slalome, 27. miesto v zjazde a 14. miesto v  alpskej kombinácii. O rok neskôr sa stal majstrom republiky v zjazdovom lyžovaní, na šampionáte v
NDR obsadil tretie miesto v alpskej kombinácii a v roku 1953 bol ako člen československej reprezentácie vyhlásený za Majstra športu. Samozrejme, toto nie sú všetky jeho úspechy, ako sa možno dočítať v  dobovej tlači z polovice minulého storočia, tých pretekov bolo viacero a v mnohých sa na stupni víťazov  objavuje meno Brchel.

Po sérii zranení musel so športom na profesionálnej úrovni skončiť a vo Vysokých Tatrách sa viac venoval školeniu nových lyžiarov či vytyčovaniu nových zjazdoviek. Známa je “Brchelovka” zo Skalnatej doliny nad Tatranskú Lomnicu, ktorá bola pripravená na druhý ročník Tatranského pohára v roku 1950. Nutno poznamenať, že na tú dobu išlo o dosť náročnú trasu, skutočne len pre tých skúsenejších. Niektorí si možno budú pamätať, že aj navijákový vlek do Francúzskej muldy bol kedysi prezývaný “Brchelík”. Podľa niektorých zdrojov sa Luboš Brchel angažoval aj vo Vrátnej, čo sa vytyčovania zjazdoviek týka, žiaľ nepodarilo sa mi zistiť, kde konkrétne.

Lubos Brchel s Jozkom Krasulom foto Jozef Muller
Luboš Brchel s Jožkom Krasulom (foto: Jozef Müller)

Luboša Brchela poznáme aj ako dobrovolníka Horskej služby a vysokohorského fotografa. Pýšiť sa mohol sériou článkov v časopisoch Krásy Slovenska, Vlastivedný časopis, Štart, Alpinismus atď. a v  neposlednom rade treba spomenúť jeho knižné publikácie, napríklad Malá a Veľká studená dolina (1962), Die Stimme der Berge (1969), ale aj Bielou stopou (1959), Tatranské plesá (1961), Svet  slovenských hor (1980) či Tatry v panorámach (1985), kde bol spoluautorom.

Tej poslednej spomínanej publikácie sa však nedožil. Luboš Brchel 31. októbra 1981 vo veku 61 rokov tragicky zahynul. Pamätníci z Tatier, ktorí ho poznali, tvrdia, že ho zrazil autobus v Radvani nad Dunajom (neďaleko Komárna, kde mal chatu). V niektorých knihách a článkoch sa však možno dočítať aj to, že sa utopil pri splavovaní Dunaja na kajaku. O rodine Luboša Brchela sa nevie veľa, so ženou Naďou mal údajne dve deti, syna Luboša (nar. okolo roku 1948) a dcéru Ilonu (nar. okolo roku 1950).

Ak by sa našiel niekto, kto by vedel viac ozrejmiť tragický koniec života tejto významnej osobnosti, prípadne poskytnúť viac informácii o rodine, budem vďačný za akúkoľvek pomoc a článok rád doplním. Písať môžete do komentára na facebooku alebo aj na mailovú adresu info@pomehore.sk.

Na záver ešte pár fotografií:

Zdroje a snímky:
• Sportul Popular
• biography.hiu.cas.cz
• cs.wikipedia.org

Andrej Zajaček

Spoluautor stránky, zberateľ pohľadníc s tatranskou a malofatranskou tematikou a milovník turistiky, ktorej históriu sa snaží mapovať.

Pozrieť články

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *