Plaváreň na Štrbskom plese

Plaváreň na Štrbskom plese

Kúpanie či otužovanie sa v tatranských plesách je už dlhšiu dobu zakázané z dôvodu ochrany mnohých živočíchov, pre ktoré aj drobné zmeny biotopu môžu mať fatálne následky. Neviem, či je potrebné to rozoberať podrobnejšie. Tento článok ani nie je o ochrane prírody, ale o histórii objektu na brehu Štrbského plesa, ktoré svojou existenciou tieto otužovacie a zábavné aktivity niekoľko desiatok rokov dozadu nie že nezakazovalo, ale naopak, podporovalo.

Prvá plaváreň

Od jesene roku 1880 do začiatku leta 1881, čiže pred vyše 140 rokmi, postavil vtedajší majiteľ Štrbského plesa – Jozef Szentiványi, na jeho juhovýchodnom brehu drevenú plaváreň. Nazvaná – Spiegelbad (zrkadlový kúpeľ, bazén) – a asi aj postavená bola podľa vzoru podobného objektu, ktorý už v roku 1880 stál v kúpeľoch Ružbachy. Písal o ňom Samuel Weber v novinách Kaschauer Zeitung v lete roku 1880. Išlo o veľmi diskrétny objekt, steny boli zakryté doskami a vo vnútri bolo osem kabín. Dopoludnia bola plaváreň vyhradená pre ženy, popoludní pre mužov. Teplota vody v tom čase mala v letných mesiacoch 15 až 20°C.

Druhá plaváreň

Zakrytá plaváreň fungovala až do roku 1921, kedy ju zbúrali a na jej mieste v roku 1926 vybudovali novú, tentokrát už odkrytú plaváreň. Teplota vody v letných mesiacoch bývala v priemere 15°C, čo nie je až tak málo vzhľadom na fakt, že približne pol roka bývalo pleso zamrznuté. Mala drevené pristávacie mólo a od roku 1946 sa výrazne rozšírila a stala sa akousi lodenicou.

Reštaurácia

Vedľa plavárne neskôr pribudla aj výletná letná reštaurácia, v roku 1976 sa síce z dôvodu ochrany prírody zakázalo člnkovanie, no oficiálne sa príbeh tohto objektu skončil až v roku 1983. Ukončenie urýchlila tragická nehoda brigádnika Milana M. z augusta 1982.

Zdroje: Magas Tatra – (Karl Kolbenheyer, 1882) | Neue Freie Presse (1881) | Kaschauer Zeitung | Štrbské noviny | Vysoké Tatry | Krásy Slovenska | Tátrai Hangulatok – A Magas-Tátra régi képeslapok on (Nagy Árpád; 2015)
Snímky: zo zbierok (Ing. Oto Jalčovik, Andrej Zajaček, archív obce Štrba) | Fortepan | Slovakiana

Andrej Zajaček

Spoluautor stránky, zberateľ pohľadníc s tatranskou a malofatranskou tematikou a milovník turistiky, ktorej históriu sa snaží mapovať.

Pozrieť články

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *