Klára Hensch

Škola Grósza: Klára Hensch


Dr. Klára Hensch (*1907 – †1993)

Môj príbeh v pátraní po MUDr. Kláre Henschovej (uvádzaná aj ako Clara alebo Klára Hensch) začal v roku 1990, keď sa mi zhodou okolností dostala do rúk pohľadnica z Kanady, pozdrav k Vianociam profesorovi Grószovi. Odosielateľom nebol nikto iný, ako samotná Dr. Clara Hensch z North Bay, ktorá na záver pripojila aj svoju adresu. Pohľadnica bola z roku 1970, na pečiatke s dátumom 14.XII. O niekoľko dní na túto adresu putoval z pera autora tohto príspevku krátky list, písaný v štyroch jazykoch, s prosbou o kontakt v naivnej predstave, že sa tento list dostane adresátke do rúk aj po 20 rokoch. Zrejme nedostal…

Klára Hensch, neobyčajne výrazná postava v dejinách horolezectva vo Vysokých Tatrách v prvej polovici 20. storočia. Subtílna postavou, zaujímavá zjavom, veľká vo svojich výkonoch. Sympatická čiernovláska vďaka svojim výkonom v tatranských stenách zostala v povedomí pomerne širokému okruhu ľudí, predovšetkým na Spiši a v Poľsku. Ale to bolo všetko. O jej pomerne dlhom, aktívnom, no nemenej rušnom živote sa zachovalo len zopár všeobecných informácií, aj to sčasti nepresných. Žiadna hodnoverná fotografia a s tým súvisiaca aj jej identifikácia neexistovala. Ale úplne iné svetlo do tohto stavu vniesol významný objav pani PhDr. Zuzany Kollárovej, PhD, riaditeľky pobočky štátneho archívu v Spišskej Sobote začiatkom roka 2012. Jej výborný a obsažný článok v periodiku „TATRY“ č. 3/2012 mal trochu tajomný nadpis: „Jeden ľudský osud v archívnej škatuli“

preukaz Klara Hensch cca 1942
Klára Hensch

Narodila sa ako Klára Anna 1. novembra 1907 v Spišskej Sobote, kde aj vyrastala. Pochádzala z významnej spišskej evanjelickej rodiny, ktorá obývala historický dom č. 37 na hlavnom námestí v Spišskej Sobote. Otec Ladislav Martin Hensch (uvádzaný aj ako Hénsch; 1861-1939), spišsko-sobotský rodák, povolaním obchodník, aktívny predstaviteľ tunajšej ECAV. Matka Alica Mária Király (1874-1946) z Levoče. Klára bola ako prvorodená z druhého manželstva Ladislava Henscha, ktorý sa ako vdovec oženil v roku 1905 s Alicou M. H. Király. Klára mala ešte troch vlastných súrodencov – Aurel Ladislaus (1909-1983), doktor práv, žijúci naposledy s manželkou Líviou Knopp v Ružomberku, kde sú obaja pochovaní. Sestry Anna Hermine (1911-???) a Alice Augusta Maria (1914-???) sa zrejme nedožili dospelosti, v roku 1939 na parte ich otca nie sú uvádzané. Pre upresnenie – prvou manželkou Ladislava Henscha bola Ilma Szifft (1864-1904) z Matejoviec, z ich 11-ročného manželstva sa narodil vlastne tiež brat Kláry a Aurela, Dr. Aladár G. E. Hensch (1895-1972), známy bankár, prokurista, horolezec, lyžiar a športový funkcionár, doživotný predseda Maďarského zväzu lyžiarov, po roku 1918 žijúci v Budapešti.

Klára Hensch nastupuje na Evanjelické nemecké lýceum v Kežmarku v školskom roku 1920/1921 priamo do 4. triedy lýcea. Kde navštevovala školy do roku 1920 sa nám bohužiaľ nepodarilo zistiť. Maturuje v roku 1925. Jej ďalšie kroky vedú na nemeckú vetvu Karlovej univerzity v Prahe (známa tiež ako Nemecká univerzita), kde je prijatá na štúdia medicíny. Tu končí v roku 1931, dňa 21.marca 1931 je promovaná za doktorku medicíny. Po ukončení univerzity dlhé roky, teda do roku leta roku 1941 pracovala ako lekárka v Sanatóriu Dr. Szontágha v Novom Smokovci a potom v rokoch 1941 až 1945 v Liečebnom ústave respiračných chorôb vo Vyšných Hágoch. Z tých rokov (1942) sa zachoval „v krabici“ jej preukaz člena lekárskej komory.

Počas vojnových rokov vzhľadom na svoje vzdelanie, národnosť a znalosť nemeckého jazyka spolu s chatárom, hoteliérom Ing. Gáborom Kégelom z Javoriny (1906-1980) a právnikom JUDr. Ladislavom Bilekom z Kežmarku (1909-1949), ktorí sa hlásili k maďarskej či nemeckej národnosti, pomohli zadržaným príslušníkom finančnej stráže zo stanice Horný Smokovec (nemecká armáda ich podozrievala, že sa chystajú prejsť aj so zbraňami na stranu partizánov) a svojím pričinením sa výraznou mierou zaslúžili o ich prepustenie z väzenia gestapa na kežmarskom hrade. Po ukončení 2. svetovej vojny, už v roku 1945 tým, že sa hlásila k maďarskej národnosti, jej bolo odobraté oprávnenie vykonávať prácu lekárky. V roku 1946 sa snaží o „reslovakizáciu“, teda zmenu maďarskej či nemeckej národnosti na československú. Keďže neuspela, ako Nemka a naposledy Maďarka, zrejme okolo roku 1948 požiadala v zmysle Benešových dekrétov o vycestovanie do Západného sektoru. Po krátkom pobyte v Rakúsku jej nakoniec bolo umožnené vycestovať do Kanady, kde sa usadila v meste North Bay, ležiaceho na brehu jazera Nipissing. Tu prakticky prežila zvyšok života, pracovala ako lekárka. Bohužiaľ, tieto informácie však nie je možné hodnoverne overiť. Informácia z tlače („Jamesák“; 6/2001) uvádza, že do Kanady emigrovala, no jej priamy príbuzný z Levoče (pán L.F.) po línii rodiny Hensch autorovi príspevku potvrdil, že Klára Hensch minimálne dvakrát po vycestovaní do Kanady legálne navštívila príbuzných v Československu (a aj v Levoči) – okolo roku 1960 a neskôr, čo by v prípade jej emigrácie určite nebolo možné. Vďaka tomuto pánovi vieme, že kedy, kde a ako Klára Hensch zomrela. Umožnil tak poopraviť nám rôzne chybné údaje. Túto udalosť dokladoval a zároveň poskytol rodinný rodokmeň ako zdroj informácií, ktorým sa objasnilo prepojenie rodín Hensch – Payer – Tátray (všetko žiaci lýcea v Kežmarku), to znamená, že Klára Hensch zo Spišskej Soboty, Emma Payer z Popradu a Elemér Tátray z Kežmarku boli príbuzní…

Klára Hensch sa počas pôsobenia na kežmarskom lýceu vďaka talentu a odvahe v priebehu 3 – 4 rokov vypracovala na najlepšiu skalnú lezkyňu 20. až 30. rokov vo Vysokých Tatrách medzi ženami. Počas svojej aktívnej činnosti absolvovala nepreberné množstvo ťažkých horolezeckých výstupov a prvovýstupov ako v lete, tak aj v zime. Mnohé opakovane. Prvé od roku 1924 v spoločnosti profesora Alfréda Grósza a niektorých spolužiakov z lýcea, neskôr už samostatne, kde jej partnerov robili kamaráti – bývalí spolužiaci z kežmarského lýcea (predovšetkým bratia Emmerich, Johann a Oszkár Ivánka, Jozef Heim, Gábor Seide, Georg Lingsch, Ferencz Bányász, Ladislaus Zimann a ďaľší ) a tiež horolezci z poľskej strany Vysokých Tatier (Tadeusz Krystek, Stefan Osiecki, Stanislaw K. Zaremba a ďalší).

3
Na túre s prof. Alfrédom Grószom, úplne vpravo Klára Hensch a Emma Payer v objatí (obdobie asi 1924-25)

Pre ilustráciu uvedieme len tie jej najvýznamnejšie výstupy… Prvé záznamy v odborných prehľadoch o jej aktivitách sa objavujú počnúc rokom 1924. Má len 16 rokov. Tento rok sa prezentuje hneď niekoľkými prvovýstupmi a treba podotknúť, že v sprievode profesora Grósza. Spomenieme napríklad Z stenu Gerlachovského štítu a S stenu Slavkovského štítu, záverom roka ešte absolvuje cestu Dr. A. Martina z Poľského hrebeňa na Gerlachovský štít. O rok prelezie časť hrebeňa Bášt – z Hlinskej veže na Satan, znova s profesorom Grószom. Na jeseň absolvuje II. výstup J stenou Jastrabej veže s priateľom z lýcea, Fritzom Gretzmacherom. Vo februári 1926 s dvoma spolužiakmi z triedy vystupujú na Jahňací štít priamo hrebeňom z Kopského sedla. Zostupujú tou istou cestou – solídny výkon. Nasledujúci rok, v roku 1927, pokračuje znova peknými výkonmi – II. prelez južného piliera Kežmarského štítu , III. prelez Vidlového hrebeňa v smere Kežmarský štít – Lomnický štít, prvovýstup monumentálnou východnou stenou Pyšného štítu, prvý ženský výstup južnou stenou Priečnej veže (s bratmi Emmerichom a Oszkárom Ivánka), nasleduje opakovanie Mengusovského hrebeňa. Počnúc rokom 1928 svoje lezecké výkony ešte viac vystupňuje. Posledný júlový týždeň ako prví lezci (s L. Zimannom) mimo Poľska, a ako prvá žena z Československa a tretia vôbec preliezla povestnú južnú stenu Zamarlej Turni. Ako vynikajúca lyžiarka sa venuje ako behu na lyžiach, tak aj zjazdovému lyžovaniu. Ako zaujímavosť uvedieme, že v januári 1929 v Krkonošiach – nemeckom Oberwiesenthali získala titul nemeckej univerzitnej lyžiarskej šampiónky za rok 1929. Stále viac sa popri lyžovaniu venuje aj zimnému lezeniu.

Klara 2 Klara sedi na Slavkovskom stite 30 te roky
Klára Hensch na Slavkovskom štíte (1930-40)

Po skončení vysokoškolských štúdií nastupuje do práce, ako lekárka Sanatória Dr. Szontágha, kde pracuje 10 rokov. V lete 1941 je menovaná za lekárku v Ústave respiračných chorôb vo Vyšných Hágoch. Volného času na lezenie má stále menej a menej. Vyvrcholením jej horských aktivít bol asi 18. september 1932 – s priateľmi absolvuje asi svoj najvážnejší a najťažší výstup v horách – tretie opakovanie Sawického cesty v Z stene Lomnického štítu k „ Žltým plameňom“, odtiaľ výstup pokračoval na vrchol Birkenmajer – Kupczykovou cestou, je to V. opakovanie uvedenej cesty, ktoré Klára uskutočnila s priateľmi Ferim  Bányászom a Štefanom Luxom zo Smokovcov a so 17-ročným Jozefom Weinom (1915-1941) z Kežmarku, ako prvá žena vôbec.

Jej horolezecké aktivity po vycestovaní do Kanady nie sú úplne presne zmapované. Je zrejmé, že navštívila aj Alpy a že veľa času strávila v horách Kanady. O jednej takejto horolezecko-lyžiarskej sólo výprave s lyžami a stanom píše svojmu učiteľovi a blízkemu priateľovi Alfrédovi Grószovi v jednom zo svojich listov (navzájom si tykali, oslovovala ho Alfréd bácsi, teda ujo Alfréd). Klára Hensch svojmu učiteľovi opisuje svoje dve výpravy do Skalistých hôr, a to v roku 1953 a 1961. Profesora Grósza hlavne zaujímalo, ako Klára vedela využiť lyže v horách nadmorskej výšky 4000 metrov a ako vnímala rozdiel medzi Alpami a Rocky Mountains. V roku 1953 Klára Hensch podnikala v oblasti Mount Assiniboine (3618 m.n.m.), krásnej hory na hraniciach Britskej Kolumbie a Alberty, podobnej Matterhornu v Alpách. Aj preto túto horu nazývajú Matterhornom Skalistých hôr. V roku 1961 Klára zase navštívila oblasť jazera Lake Louise.

Ako už bolo spomenuté, po roku 1948 celý zvyšok života prežila v meste North Bay v štáte Ontario. Zostala slobodná. Dožila sa v dobrom zdraví a vitálnej sviežosti vysokého veku. Jej posledné dni nám listom z 22. 4. 1993 priateľovi Wernerovi Grohmannovi (*1937 – autor rodokmeňa rodín Hensch-Payer-Tátray, syn Irmy Payer 1907-1972, rodom z Popradu, sestry Emmy Payer) priblížil kolega a priateľ Dr. Kláry Hensch, Dr. Arvo Sauks (1920-2014), lekár – psychiater, pôvodom z Estónska… Kláru začiatkom marca 1993 postihla náhla mozgová príhoda, ktorá zasiahla jej centrum pohybu a reči. MUDr. Sauks s manželkou Maino Kláru navštevovali do posledných dní, evidentne rozumela, čo jej hovoria, no nedokázala im už odpovedať. Svojmu vážnemu stavu nakoniec podľahla, zomrela 13. apríla 1993 počas spánku v Okresnej nemocnici mesta North Bay vo veku nedožitých 86 rokov. Práve Dr. Arvo Sauks zabezpečil, aby všetci jej príbuzní, známi a priatelia dostali nekrológ a oznámenie, že s Dr. Klárou Hensch sa rozlúčia zádušnou spomienkovou omšou 12. mája 1993 v miestnom evanjelickom kostole.

Prechádzajúc Malou Studenou dolinou, Dolinou Zeleného plesa či Skalnatou dolinou si stále spomeniem na túto výnimočnú ženu, ktorá celý svoj  život venovala horám a ľuďom. Myslím si, že si nezaslúži, aby sa na ňu úplne zabudlo, čomu napomôžu snáď aj predošlé riadky…

4
Zimný výstup na Patriu, zľava Felicitas Laczika, Emma Payer a Klára Hensch (asi 1927)
5
V ceste Simona Häberleina v J stene Ostrého štítu, popis AG na zadnej strane fotografie (asi 1928)
6
Pri Ťažkom plese v Ťažkej doline, zľava Klára Hensch a Laci Bilek (asi 1927-28)
7 august 1928
V Malej Studenej doline, zľava Lizzi Laczika, Lyda Skotnicówna a Klára Hensch (august 1928; zdroj: internet)
foto 3 Klara Hensch lezie s partnerom v juznej stene Velkej Ciernej veze podla mna 30 te roky z krabice zo Sp.Soboty
Klára Hensch lezie s partnerom v J stene Veľkej Čiernej veže (asi 1930-40)
Klara 3 Klara podla vsetkeho z V hrebena Cierneho stitu pozera na uzaver Doliny Zeleneho plesa . asi pred rokom 1933
Klára podľa všetkého z V hrebeňa Čierneho štítu pozerá na uzáver Doliny Zeleného plesa… (asi pred rokom 1933)

Pramene a zdroje: identifikácia Jozef Joppa (autor príspevku), Neidenbach Ákos – Tátránk tudós polihisztora Grósz Alfréd I.- II., archív autora príspevku a archív pána F. L. Levoča/Bratislava, archív pána Mgr. Milana Chomu – Kežmarok, Karpathen Post 1923-1942, stránka Familysearch, Slovakiana – súpis obyvateľstva 1930 a 1940 a ďalšie
Fotografie: Múzeum Kežmarok – fond AG, Štátny archív Prešov, pracovisko Poprad-Spišská Sobota – „ Krabica Dr.Klára Hensch“. Dokumentačné fotografie stien z internetu.
Listy: Štátny archív Prešov – pracovisko Levoča – písomná korešpondencia medzi KH a AG.

 

Ing. Jozef Joppa

Nadšenec histórie turistiky a horolezectva vo Vysokých Tatrách a amatérsky genealóg. Venuje sa obdobiu do roku 1945, predovšetkým "Škole Grósza".

Pozrieť články

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 komentáre