Škola Grósza

Škola Grósza: Profesor Alfréd Grósz a jeho žiaci

Známy poľský horolezec, letec, staviteľ, spisovateľ a historik Tatier Boleslaw Chwasciński (1909-1992) v šesťdesiatych rokoch minulého storočia vniesol do názvoslovia tatranského horolezectva nový termín. Skupinu mladých horolezcov z regiónu Spiš na severovýchodnej strane Vysokých Tatier, aktívnych v rokoch 1923 až 1943, nazval „Školou Grósza“.

1 mlady Alfred Grosz 1885 1973
Alfréd Grósz pravdepodobne ako vysokoškolák (Štátny archív Prešov – pravovisko Levoča, fond AG)

Profesor Alfréd Grósz (1885-1973) nastúpil na Nemecké evanjelické reálne lýceum v Kežmarku koncom zimy roku 1922, konkrétne 15. februára, teda do školského roku 1921/22 ako nový učiteľ telocviku. Nielen na Spiši a v Kežmarku, ale aj za hranicami bol už vtedy známou osobnosťou, a to nielen medzi horolezcami a milovníkmi Vysokých Tatier. V minulosti, ale aj v súčasnosti sa jeho životnými osudmi zaoberalo a iste aj zaoberá viacero historikov či nadšencov histórie Vysokých Tatier. Tento polyhistor, športovec, pacifista a charizmatický človek sa už za svojho života stal legendou. Bol všeobecne váženou a obľúbenou osobnosťou predovšetkým medzi svojim žiakmi, kolegami, ale aj obyvateľmi Kežmarku a Spiša. Počas svojho pôsobenia na kežmarskom lýceu bol známy tým, že často brával svojich žiakov do Vysokých Tatier. Spočiatku na ľahšie túry, neskôr aj na vážnejšie výstupy. Postupne sa okolo neho vyformovala talentovaná a ambiciózna skupina mladých ľudí, horolezcov, ktorí sa stali v dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia poprednými predstaviteľmi predvojnovej komunity lezcov vo Vysokých Tatrách. Rokmi a predovšetkým počas 2. svetovej vojny sa rozpŕchli po svete a mnohí z nich neprežili vojnové besnenie. Ich mená a identita tak upadli do zabudnutia, no v tatranských stenách zanechali nezmazateľnú stopu vo forme mnohých pekných prvovýstupov. Chodili do Tatier ako v lete, tak aj v zime, organizovali a zúčastňovali sa lyžiarskych pretekov a to ako na bežkách, tak aj na „zjazdových“ lyžiach. Boli zároveň aj prvými skialpinistami a horskými záchranármi. Hory znamenali pre nich všetko.

Kto bol profesor Alfréd Grósz, vie aj dnes pomerne široký okruh ľudí. No mená jeho spolulezcov z tatranských stien po 1. svetovej vojne registrujú dnes ozaj už len tí najzanietenejší obdivovatelia tejto éry horolezectva v Tatrách. Kto to bol Georg Lingsch, Gabriel Seide, Jozef von Bethlenfalvy, Ferencz Bányász, Ladislaus Bilek, Klára Hensch, Emma Payer, Bartholomäus Duchon, Gabriel Kégel, Ida Wallentin a mnoho, mnoho ďalších, dnes vie skutočne málokto. Nikto nepozná ich identitu, nevie nič o ich životných osudoch. Je možné, že z pohľadu mnohých z vás títo žiaci Alfréda Grósza v kontexte dejín neznamenali nič a nezaujímajú vás …  no títo mladí ľudia prežili časť alebo aj celý život tu pod Tatrami a myslím si, že sú neoddeliteľnou súčasťou ich histórie.

V nasledujúcich niekoľkých článkoch tejto série sa vám ich pokúsime trochu viac priblížiť. Nie je toho  veľa, čo o nich vieme. Je to zároveň aj výzva pre zanietených historikov a zároveň  milovníkov Vysokých Tatier. Nedovoľme, aby sa na nich úplne zabudlo…

Niekoľko slov k fotografiám. Sú staré okolo 100 rokov, niektoré aj staršie. Máloktoré z nich boli doposiaľ zverejnené. Ani jedna z nich nebola datovaná, ich približný vek je určený po identifikácii niektorých jej “aktérov“. Ilustrujú aktivity samotného profesora Grósza.

2 Jeruzalem
Lyžiarsky výcvik žiakov lýcea na svahu „Jeruzalem“ v Doline Predné Meďodoly (Štátny archív Prešov, pracovisko Levoča – fond AG)
3 na svahoch Patrie 2203 m
Na svahoch štítu Patria ako začínajúci skialpinisti (Štátny archív Prešov, pracovisko Levoča – fond AG)
4 Stezky 1530 m
Unikátny záber z vrcholu Stežky s pohľadom na dolinu Bieleho plesa (Štátny archív Prešov, pracovisko Levoča – fond AG)
5 pod Jahnacim stitom 2230 mimg331
Pod vrcholom Jahňacieho štítu (Štátny archív Prešov, pracovisko Levoča – fond AG)
6 Velicka proba na Gerlach
Legendárny záber žiakov lýcea z Velickej próby na Gerlachu, úplne hore sedí žiačka Lujza Bilek-Končeková (1914-1997) z Kežmarku (Múzeum Kežmarok, fond AG)
7 Zabi kon 2291 m vychodny hreben
Povestný výstup východným hrebeňom na Žabieho koňa, svoje žiačky Kláru Hensch a Emmu Payer istí ich profesor Alfréd Grósz, fotil Jozef von Bethlenfalvy v roku 1926 (Štátny archív Prešov, pracovisko Levoča – fond AG)

Na záver

Pátrajúc po identite a životných osudoch žiakov profesora Grósza najťažšia bola a je ich identifikácia. Trvala roky, nie je určite bez chýb či omylov a nie je stále ani zďaleka ukončená. Čas ukáže, aký to malo význam. Druhý problém bola a je určitá nedôvera prípadných potomkov týchto žiakov v momente, keď sa ich podarí objaviť a úspešne osloviť. Chápem to, aj keď to robíme pri všetkej diskrétnosti. Najkrajšia pri tom pátraní bola skutočnosť, že za tou osobou s tým a tým menom niekto konkrétny existoval. Samozrejme, natíska sa tiež otázka, čo motivovalo tých 14 až 18-ročných žiakov do hôr pravidelne chodiť a podnikať výstupy na pre nich dovtedy neznáme vrcholy, hrebene a skalnaté steny? Túžba po dobrodružstve? Jednoznačne prvotnou motiváciou bol samotný vplyv profesora Grósza a niektorých jeho kolegov. Od generácie svojho učiteľa sa však jeho žiaci líšili tým, že až na výnimky po sebe nezanechali žiadne písomné „stopy“ v podobe akýchkoľvek článkov a opisov svojich výstupov, prípadne nejaké fotografie. Ich učiteľ naopak bol výborný fotograf, ktorý dokumentoval dianie na škole, v horách, v Kežmarku, jeho blízkom okolí a na Spiši. Bohužiaľ, svoje fotografie málokedy označil menom aktérov, výnimočne dopísal lokalitu.


Zdroje: Ing. Jozef Joppa (autor)
Snímky: Štátny archív Prešov, pracovisko Levoča – fond AG, Múzeum Kežmarok – fond AG, archív autora

Ing. Jozef Joppa

Nadšenec histórie turistiky a horolezectva vo Vysokých Tatrách a amatérsky genealóg. Venuje sa obdobiu do roku 1945, predovšetkým "Škole Grósza".

Pozrieť články

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

2 komentáre