Aj keď sa športová hra s názvom “Curling” v spojení s Vysokými Tatrami spomína už v roku 1905, v tom čase išlo skôr len o zábavnú aktivitu pre kúpeľných hostí, ktorí si v Tatranskej Lomnici a v Starom Smokovci mohli započičiať pomôcky a hru si vyskúšať.
Skutočný “boom” nastal až v medzivojnovom období, kedy curling ľudia konečne začali vnímať ako šport a už v roku 1935 sa odohrali prvé amatérske turnaje, konkrétne v Starom Smokovci. V roku 1936 boli okrem Smokovca ľadové plochy na curling aj v Tatranskej Polianke a dve v Tatranskej Lomnici.
Od 17. do 25. januára 1937 sa vo Vysokých Tatrách uskutočnil tzv. “Týždeň Curlingu”, počas ktorého sa súťažilo o tímovú cenu riaditeľstva kúpeľov v Starom Smokovci. Súťažilo sa v Tatranskej Polianke, Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici a turnaja sa zúčastnilo tiež HDW (Hauptverband Deutscher Wintersportvereine; Hlavné združenie nemeckých klubov zimných športov). HDW vyslalo nemecký tím, ktorý v tejto disciplíne bojoval už na olympijských hrách v Garmisch-Partenkirchene rok predtým.
Najväčším propagátorom tohto športu bol pravdepodobne Juraj Országh (1893-1952), riaditeľ štátnych kúpeľov v Tatranskej Lomnici.
Na záver
Podľa záberov vidieť, že ide skôr o šport, ktorý Nemci poznajú pod názvom Eisstockschießen alebo Eisstocksport, prípadne Česi pod názvom Metaná. Ide o podobný šport s curlingom, akurát namiesto kameňa sa hrá s kotúčom vyhotoveným z dreva/plastu, gumy, ocele a súčasťou je aj rúčka na uchytenie. V dobovej tlači a aj na zverejnených dobových pohľadniciach sa však používa názov curling, preto sme sa rozhodli ponechať tento názov.
Napísať komentár