• Menu
  • Menu
Zotavovňa Morava

Zotavovňa Morava

Zotavovňa Morava bola postavená v rokoch 1931 až 1933 a spolu s liečebným komplexom Palace (1924-37) v Sliači a liečebným domom Machnáč (1929-32) v Trenčianskych Tepliciach predstavuje trojicu najlepšej rekreačnej architektúry modernizmu na Slovensku.

Bohuslav Fuchs
Bohuslav Fuchs

Hlavným architektom bol známy Bohuslav Fuchs (1895-1972), rodák zo Všechovíc, pred ktorým stála neľahká úloha. Musel postaviť objekt, ktorý by bol v rovnováhe medzi funkcionalistickou architektúrou a vysokohorským prostredím. Či túto úlohu podľa vás zvládol, môžete napísať do komentárov.

Spoločenská časť budovy bola nižšia než lôžková, ktorá mala štyri poschodia a šikmo uložené izby orientované na južnú stranu. To vytváralo pri slnečných lúčoch fascinujúcu hru svetla a tieňa, rovnako ako tomu býva pri pohľade na tatranské štíty.

Zotavovna Morava Ing. Oto Jalcovik 1
Krátko po výstavbe

Zotavovňa bola situovaná v intraviláne vysokohorskej osady, vo výške približne 900 m.n.m., na veľkej čistine nad Tatranskou Lomnicou a vyrástla popri dvoch veľmi zaujímavých objektoch.

Tým prvým je vila grófky Ilony Dessewffyovej, o ktorej je známe, že jej patrila od roku 1908 do 1928, kedy ju odkúpila Zemská životná poisťovňa v Brne a tá postavila pri nej veľkú zotavovňu Morava.

Dessewffy Ing. Oto Jalcovik
Vila grófky Ilony Dessewffyovej

Tým druhým objektom je vila, ktorá patrila grófke Ilone Zichyovej. Postavili ju podľa projektu budapeštianskeho architekta a profesora umelecko-priemyselnej školy Lóranta Balogh-Almásiho (1869-1945) a zaujímavosťou je aj fakt, že ešte pred touto vilou stála na tomto mieste vila Eleonóry Bissingenovej (od roku 1906). Aj vilu grófky Zichyovej Zemská životná poisťovňa odkúpila a súčasťou veľkolepého projektu Morava sa stala pod názvom Stará Morava.

Podľa štatistík z roku 1940 mala Stará Morava kapacitu 43 lôžok v 19 izbách a hlavný objekt zotavovne 283 lôžok v 90 izbách. Za zmienku určite stojí aj legendárny film Anděl na horách (1955), ktorý sa v Zotavovni Morava natáčal.

Ešte donedávna ste mohli zotavovňu Morava navštíviť pod názvom Hotel Morava, začiatkom roka však bola ohlásená rekonštrukcia a v súčasnosti ubytovanie nie je možné. Ubytovať sa však môžete v ostatných dvoch objektoch, vila grófky Dessewffyovej sa dnes volá Apartmán Jelena a vilu grófky Zichyovej nájdete pod názvom Stará Morava – Apartmán Zuzka.

Vlavo vila Ladislava Magyara vila Praca vila grofky Zichyovej stara Morava vila grofky Dessewffyovej Morava II. Vpravo vila Haberern Reich Jan Gaspar
Ešte bez zotavovne Morava – vľavo vila Ladislava Magyara (vila Práca), vila grófky Zichyovej, vila grófky Dessewffyovej a vpravo vila Haberern (Reich)

Na záver ešte niekoľko záberov a unikátne video z roku 1956:

Lidove noviny 05 1935
Lidové noviny (05/1935)

Zdroj: Vasárnapi Újság | C20 – Sprievodca architektúrou Vysokých Tatier (Martin Zaiček; 2020) | nostalgicketatry.sk | wikipedia
Fotografie z archívov: Ing. Oto Jalčovik, JUDr. Ján Gašpar, Andrej Zajaček 

Andrej Zajaček

Spoluautor stránky, zberateľ pohľadníc s tatranskou a malofatranskou tematikou a milovník turistiky, ktorej históriu sa snaží mapovať.

Pozrieť články

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 comment